قدیمی ترین برج ساعتی ایران

پرتال سایت پاک بخش ایران شناسی و ایران گردی قسمت شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران- قدیمی ترین برج ساعتی ایران

شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران-قدیمی ترین برج ساعتی ایران

تا به حال نام برج ساعتی به گوشتان خورده؟ اگر در دایره المعارف ذهنی تان چنین لغاتی را پیدا نمی کنید، به تاریخچه برج طغرل رجوع کنید! برجی که قرن هاست آرام و بی سر و صدا در جنوب تهران نشسته است و شکوه دوره سلجوقیان را به رخ می کشد.

برج طغرل در شرق آرامگاه ابن بابویه در شهر ری قرار دارد. این برج که با مساحت 48 متری اش در سال 1310 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، ارتفاعی در حدود 20 متر دارد و با اسکلتی خشتی و آجری به صورت استوانه‌ای افراشته پابرجا است. اگر پا به درون برج طغرل بگذارید می بینید که نمای داخلی این برج هم به صورت استوانه طراحی شده است. جالب است بدانید که جنس خشت به کار رفته در برج طغرل از زاج و خاک و سفیده تخم مرغ است که بر استحکام آن می‌افزاید.

اما از آن جالب تر آن است که برج طغرل به عنوان بزرگترین ساعت آفتابی ایران در جنوب این شهر عمل می کند! این برج طوری طراحی شده که شبیه عقربه‌های ساعت عمل می کند. بنابراین اگر کمی دقت کنید می توانید از روی تابش آفتاب بر کنگره‌های برج، زمان دقیق را تشخیص دهید.

برج طغرل طوری طراحی شده که شبیه عقربه‌های ساعت عمل می کند. بنابراین اگر کمی دقت کنید می توانید از روی تابش آفتاب بر کنگره‌های برج، زمان دقیق را تشخیص دهید

در حقیقت ترک های دور تا دور برج به گونه‌ای طراحی شده که با طلوع آفتاب در سمت شرق بنا، کم‌کم یکی از کنگره‌ها روشن می‌شود و آفتاب به درون آن می‌تابد. با گذشت نیم ساعت از طلوع خورشید، نصف کنگره روشن می‌شود و با گذشت یک ساعت از طلوع خورشید، یک کنگره به طور کامل روشن می‌شود. به همین ترتیب با گذشت دو ساعت دو کنگره و با گذشت سه ساعت سه کنگره روشن می‌شود، تا اینکه لحظه‌ای فرا می‌رسد که خورشید روی نصف النهار منطقه و در بیشترین ارتفاع خود از افق قرار می‌گیرد. در این هنگام خورشید دقیقاً بالای سر در جنوبی برج قرار می‌گیرد، زیرا درب‌های برج کاملاً شمالی جنوبی بوده و روی نصف‌النهار واقع است.

در ضلع شمالی و جنوبی برج دو سردر با معماری طرح رازی ساخته شده است و تقریباً تا ارتفاع 4 متری برج دیوارها به صورت توپ تا قطر دیوارهای حدود 1.5 متر تشکیل شده و دیوارهای بالای ارتفاع 4 متر به صورت تو خالی طراحی شده و وسط آن پلیکانی وجود دارد که درب آن در همان ارتفاع در ضلع شمالی بنا خودنمائی می‌کندکه رابطی بین قسمت‌های تحتانی و فوقانی برج است.

در ها و قوس‌های رازی - که فشار فوق‌العاده‌ای را تحمل می‌کنند- و تو خالی بودن دیوارهای فوقانی به استحکام بنا کمک کرده است.  اوایل دهه 70 بود که بار دیگر این بنا مورد بازسازی قرار گرفت و بطور جدی در نیمهٔ سال ۱۳۷۷ تعمیر شد.


گروه گردشگری تبیان

 برچسب ها:
برج طغرل wiki
.
برج طغرل دامغان
.
برج طغرل کجاست
.
برج طغرل مهماندوست دامغان
.
برج طغرل شهرري
.مروری برگذشته